MOV-20D220K
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-20D220K
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
MOV-20D220K
Description:
VARISTOR 22V 2KA DISC 20MM
In Stock
78 pcs On sales
Product Parameter
Current - Surge
2kA
Base Part Number
MOV-20
Maximum AC Volts
14V
Maximum DC Volts
18V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Energy
14J
Varistor Voltage (Max)
24V
Series
Varistor Voltage (Min)
20V
Packaging
Bulk
Varistor Voltage (Typ)
22V
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
18500pF @ 1kHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 20mm