MOV-20D180KTR
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-20D180KTR
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
MOV-20D180KTR
Description:
VARISTOR 18V 2KA DISC 20MM
In Stock
13 pcs On sales
Product Parameter
Base Part Number
MOV-20
Maximum AC Volts
11V
Maximum DC Volts
14V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Energy
11J
Varistor Voltage (Max)
20V
Series
Varistor Voltage (Min)
16V
Packaging
Cut Tape (CT)
Varistor Voltage (Typ)
18V
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
28500pF @ 1kHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 20mm