MOV-14D301K
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-14D301K
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
MOV-14D301K
Description:
VARISTOR 300V 4.5KA DISC 14MM
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
670pF @ 1kHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 14mm
Maximum AC Volts
190V
Maximum DC Volts
250V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Energy
77J
Varistor Voltage (Max)
330V
Series
Varistor Voltage (Min)
270V
Packaging
Bulk
Varistor Voltage (Typ)
300V