MOV-14D221KTR
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-14D221KTR
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
MOV-14D221KTR
Description:
VARISTOR 220V 4.5KA DISC 14MM
Series
Varistor Voltage (Min)
198V
Packaging
Cut Tape (CT)
Varistor Voltage (Typ)
220V
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Capacitance @ Frequency
900pF @ 1kHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 14mm
Maximum AC Volts
140V
Maximum DC Volts
180V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Energy
60J
Varistor Voltage (Max)
242V