MOV-14D201KTR
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-14D201KTR
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
MOV-14D201KTR
Description:
VARISTOR 200V 4.5KA DISC 14MM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Energy
57J
Varistor Voltage (Max)
225V
Series
Varistor Voltage (Min)
185V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Typ)
200V
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1000pF @ 1kHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 14mm
Current - Surge
4.5kA
Base Part Number
MOV-14
Maximum AC Volts
130V
Maximum DC Volts
170V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)