MOV-10D560K
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-10D560K
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
MOV-10D560K
Description:
VARISTOR 56V 500A DISC 10MM
In Stock
380 pcs On sales
Product Parameter
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Energy
7.0J
Varistor Voltage (Max)
62V
Series
Varistor Voltage (Min)
50V
Varistor Voltage (Typ)
56V
Capacitance @ Frequency
1800pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 10mm
Current - Surge
500A
Maximum AC Volts
35V
Maximum DC Volts
45V