MOV-10D221KTR
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-10D221KTR
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
MOV-10D221KTR
Description:
VARISTOR 220V 2.5KA DISC 10MM
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
450pF @ 1kHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 10mm
Current - Surge
2.5kA
Base Part Number
MOV-10
Maximum AC Volts
140V
Maximum DC Volts
180V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Energy
32J
Varistor Voltage (Max)
242V
Series
Varistor Voltage (Min)
198V
Packaging
Cut Tape (CT)
Varistor Voltage (Typ)
220V