MOV-10D101KTR
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-10D101KTR
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
MOV-10D101KTR
Description:
VARISTOR 100V 2.5KA DISC 10MM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Base Part Number
MOV-10
Maximum AC Volts
60V
Maximum DC Volts
85V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Energy
15J
Varistor Voltage (Max)
110V
Series
Varistor Voltage (Min)
90V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Typ)
100V
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1000pF @ 1kHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 10mm