MOV-07D390KTR
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-07D390KTR
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
MOV-07D390KTR
Description:
VARISTOR 39V 250A DISC 7MM
Series
Varistor Voltage (Max)
43V
Features
Varistor Voltage (Min)
35V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Typ)
39V
Capacitance @ Frequency
1300pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 7mm
Current - Surge
250A
Maximum AC Volts
25V
Maximum DC Volts
31V
Energy
2.1J
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)