MOV-07D241K
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-07D241K
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
MOV-07D241K
Description:
VARISTOR 240V 1.2KA DISC 7MM
In Stock
447 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 7mm
Current - Surge
1.2kA
Base Part Number
MOV-07
Maximum AC Volts
150V
Maximum DC Volts
200V
Number of Circuits
1
Energy
15J
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Series
Varistor Voltage (Max)
264V
Features
Varistor Voltage (Min)
216V
Packaging
Bulk
Varistor Voltage (Typ)
240V
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
210pF @ 1kHz