MOV-07D201KTR
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
MOV-07D201KTR
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
MOV-07D201KTR
Description:
VARISTOR 200V 1.2KA DISC 7MM
Packaging
Cut Tape (CT)
Varistor Voltage (Typ)
200V
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
250pF @ 1kHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 7mm
Current - Surge
1.2kA
Base Part Number
MOV-07
Maximum AC Volts
130V
Maximum DC Volts
170V
Number of Circuits
1
Energy
13J
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Series
Varistor Voltage (Max)
225V
Features
Varistor Voltage (Min)
185V