CGA0603MLA-16150E
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
CGA0603MLA-16150E
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CGA0603MLA-16150E
Description:
VARISTOR 28.6V 5A 0603
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Energy
0.03J
Varistor Voltage (Max)
34.2V
Series
ChipGuard®
Varistor Voltage (Min)
23V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Typ)
28.6V
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
15pF @ 1kHz
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Current - Surge
5A
Base Part Number
CGA0603
Maximum AC Volts
14V
Maximum DC Volts
16V