3386P-1-502T
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3386P-1-502T
Datasheet:
3386P-1-502T
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN TOP
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Top Finger Adjustment
Number of Turns
1
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)