3386M-1-501LF
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3386M-1-501LF
Manufacture:
Bourns, Inc.
Datasheet:
3386M-1-501LF
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
In Stock
39 pcs On sales
Product Parameter
Resistance
500 Ohms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Top Adjustment
Number of Turns
1
Base Part Number
3386M
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Termination Style
PC Pins
Series
Trimpot® 3386 - Sealed
Resistive Material
Cermet
Packaging
Tube
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%