3386F-1-503T
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3386F-1-503T
Datasheet:
3386F-1-503T
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
Base Part Number
3386F
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%
Resistance
50 kOhms
Part Status
Active
Power (Watts)
0.5W, 1/2W