3362S-1-100LF
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3362S-1-100LF
Manufacture:
Bourns, Inc.
Datasheet:
3362S-1-100LF
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN SIDE
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Termination Style
PC Pins
Series
Trimpot® 3362 - Sealed
Resistive Material
Cermet
Packaging
Tube
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%
Resistance
10 Ohms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
1
Base Part Number
3362S
Company Profile
3362S-1-100LF Relevant information
CBL ASSY UMCC-TNC 1.969"
CBL ASSY UMCC-TNC 3.937"
CBL ASSY UMCC-TNC 5.906"
CBL ASSY UMCC-TNC 7.874"
CBL ASSY UMCC-TNC 9.843"
CBL ASSY UMCC-TNC 11.811"