3361P-1-205GLF
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3361P-1-205GLF
Manufacture:
Bourns, Inc.
Datasheet:
3361P-1-205GLF
Description:
TRIMMER 2M OHM 0.5W SMD
Series
Trimpot® 3361 - Sealed
Resistive Material
Cermet
Packaging
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%
Resistance
2 MOhms
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type
Surface Mount
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Top Adjustment
Number of Turns
1
Base Part Number
3361P
Size / Dimension
Square - 0.277" x 0.264" Face x 0.205" H (7.04mm x 6.71mm x 5.21mm)