3329S-1-501LF
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3329S-1-501LF
Manufacture:
Bourns, Inc.
Datasheet:
3329S-1-501LF
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Packaging
Tube
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%
Resistance
500 Ohms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
1
Base Part Number
3329S
Size / Dimension
Rectangular - 0.260" x 0.330" Face x 0.330" H (6.60mm x 8.38mm x 8.38mm)