3299P-1-500LF
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3299P-1-500LF
Datasheet:
3299P-1-500LF
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN SIDE
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Series
Trimpot® 3299 - Sealed
Packaging
Tube
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%
Resistance
50 Ohms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Base Part Number
3299P
Size / Dimension
Rectangular - 0.240" x 0.375" Face x 0.240" H (6.10mm x 9.53mm x 6.10mm)
Company Profile
3299P-1-500LF Relevant information
3299
BLACK NYLON SCREW AND STAND-OFF
32994
CONN RING CIRC 10-12AWG #8 CRIMP
CONN SPADE TERM 10-12AWG #8
CONN RING CIRC 22-26AWG #2 CRIMP
CONN RING CIRC 8AWG #8 CRIMP
CONN RING CIRC 8AWG #8 CRIMP