3299P-1-205LF
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3299P-1-205LF
Manufacture:
Bourns, Inc.
Datasheet:
3299P-1-205LF
Description:
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN SIDE
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
25
Base Part Number
3299P
Size / Dimension
Rectangular - 0.240" x 0.375" Face x 0.240" H (6.10mm x 9.53mm x 6.10mm)
Termination Style
PC Pins
Series
Trimpot® 3299 - Sealed
Resistive Material
Cermet
Packaging
Tube
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%
Resistance
2 MOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Company Profile
3299P-1-205LF Relevant information
3299
BLACK NYLON SCREW AND STAND-OFF
32994
CONN RING CIRC 10-12AWG #8 CRIMP
CONN SPADE TERM 10-12AWG #8
CONN RING CIRC 22-26AWG #2 CRIMP
CONN RING CIRC 8AWG #8 CRIMP
CONN RING CIRC 8AWG #8 CRIMP