3296W-1-202A
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3296W-1-202A
Manufacture:
Bourns, Inc.
Datasheet:
3296W-1-202A
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Termination Style
PC Pins
Series
Trimpot® 3296 - Sealed
Resistive Material
Cermet
Packaging
Tape & Box (TB)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%
Resistance
2 kOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Top Adjustment
Number of Turns
25
Base Part Number
3296W