3266W-1-123
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3266W-1-123
Manufacture:
Bourns, Inc.
Datasheet:
3266W-1-123
Description:
TRIMMER 12K OHM 0.25W PC PIN TOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Tolerance
±10%
Resistance
12 kOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Adjustment Type
Top Adjustment
Number of Turns
12
Base Part Number
3266W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Termination Style
PC Pins
Series
Trimpot® 3266 - Sealed
Resistive Material
Cermet
Packaging
Tube
Temperature Coefficient
±100ppm/°C