3006Y-1-254
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3006Y-1-254
Datasheet:
3006Y-1-254
Description:
TRIMMER 250K OHM 0.75W PC PIN
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Termination Style
PC Pins
Series
Trimpot® 3006 - Sealed
Resistive Material
Cermet
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%
Resistance
250 kOhms
Power (Watts)
0.75W, 3/4W