3006Y-1-105
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3006Y-1-105
Manufacture:
Bourns, Inc.
Datasheet:
3006Y-1-105
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.75W PC PIN SIDE
Packaging
Tube
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%
Resistance
1 MOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
15
Base Part Number
3006Y
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)