3006P-1-204
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
3006P-1-204
Manufacture:
Bourns, Inc.
Datasheet:
3006P-1-204
Description:
TRIMMER 200K OHM 0.75W PC PIN
In Stock
60 pcs On sales
Product Parameter
Resistance
200 kOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
15
Base Part Number
3006P
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Termination Style
PC Pins
Series
Trimpot® 3006 - Sealed
Resistive Material
Cermet
Packaging
Tube
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%