PM5R3-RYW10.0
Panel Indicators, Pilot Lights
Manufacturer No:
PM5R3-RYW10.0
Manufacture:
Bivar, Inc.
Datasheet:
PM5R3-RYW10.0
Description:
PNL MNT RED, YLW W/WIRE 10"
Part Status
Obsolete
Viewing Angle
40°
Type
LED
Lens Transparency
Diffused
Series
PM5R3
Termination Style
Wire Leads - 10" (254.00mm)
Current
30mA Red, 30mA Yellow
Wavelength - Peak
625nm Red, 590nm Yellow
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Ingress Protection
Voltage
2V Red, 2V Yellow
Panel Cutout Shape
Round
Features
Millicandela Rating
35mcd Red, 30mcd Yellow
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)