PM5GDLW24
Panel Indicators, Pilot Lights
Manufacturer No:
PM5GDLW24
Datasheet:
PM5GDLW24
Description:
PNL MNT GREEN 20MA W/WIRE 24"
Millicandela Rating
1mcd
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Lamp Color
Green
Lens Color
Green
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Obsolete
Viewing Angle
45°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 24" (609.60mm)
Current
7mA
Wavelength - Peak
555nm
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Ingress Protection
Voltage
2.1V