PM5GD12VW6
Panel Indicators, Pilot Lights
Manufacturer No:
PM5GD12VW6
Manufacture:
Bivar, Inc.
Datasheet:
PM5GD12VW6
Description:
PNL MNT 20MA GREEN W/WIRE 6"
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Lamp Color
Green
Lens Color
Green
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Obsolete
Viewing Angle
45°
Type
LED
Lens Transparency
Diffused
Series
PM5
Termination Style
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Current
20mA
Wavelength - Peak
568nm
Ratings
DC
Ingress Protection
Voltage
12V