PM5-A17B28V
Panel Indicators, Pilot Lights
Manufacturer No:
PM5-A17B28V
Manufacture:
Bivar, Inc.
Datasheet:
PM5-A17B28V
Description:
PANEL MOUNT ASSEMBLY BLUE, 12.MM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Current
20mA
Wavelength - Peak
465nm
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
12V ~ 28V
Panel Cutout Shape
Round
Features
Millicandela Rating
400mcd
Lens Size
10.20mm Dia
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lamp Color
Blue
Lens Color
Blue
Lens Style
Round with Flat Top
Part Status
Active
Viewing Angle
120°
Type
LED
Lens Transparency
Fresnel
Series
PM5
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)