MPR5PGCW12.0
Panel Indicators, Pilot Lights
Manufacturer No:
MPR5PGCW12.0
Manufacture:
Bivar, Inc.
Datasheet:
MPR5PGCW12.0
Description:
LED PANEL INDICATOR GRN 2.2V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Panel Cutout Dimensions
0.32" (8.13mm)
Lamp Color
Green
Lens Color
Colorless
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Obsolete
Viewing Angle
35°
Type
LED
Lens Transparency
Clear
Series
MPR5
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Current
30mA
Wavelength - Peak
555nm
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Ingress Protection
Voltage
2.2V