MPC3HTW12.0
Panel Indicators, Pilot Lights
Manufacturer No:
MPC3HTW12.0
Manufacture:
Bivar, Inc.
Datasheet:
MPC3HTW12.0
Description:
LED PANEL INDICATOR RED 2V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Current
30mA
Wavelength - Peak
625nm
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Ingress Protection
Voltage
2V
Panel Cutout Shape
Round
Features
Millicandela Rating
50mcd
Lens Size
3mm, T-1
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.10mm)
Lamp Color
Red
Lens Color
Red
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Obsolete
Viewing Angle
20°
Type
LED
Lens Transparency
Clear
Series
MPC3
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)