PSC3E12-2
DC DC Converters
Manufacturer No:
PSC3E12-2
Manufacture:
Bel Power Solutions
Datasheet:
PSC3E12-2
Description:
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Type
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Output 2
Series
Melcher PSC
Voltage - Output 3
Approvals
cCSAus, CE
Voltage - Output 4
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Efficiency
77%
Voltage - Input (Max)
40V
Part Status
Active
Voltage - Input (Min)
7V
Applications
ITE (Commercial), Railway
Current - Output (Max)
12A
Mounting Type
Chassis Mount
Power (Watts)
40W
Size / Dimension
5.94" L x 1.27" W x 3.46" H (151.0mm x 32.2mm x 88.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
3.3V