ES1001-7R
DC DC Converters
Manufacturer No:
ES1001-7R
Manufacture:
Bel Power Solutions
Datasheet:
ES1001-7R
Description:
DC/DC CONVERTER 5.1V 100W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Chassis Mount
Power (Watts)
100W
Size / Dimension
6.73" L x 4.37" W x 2.06" H (171.0mm x 111.0mm x 52.2mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
5.1V
Type
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Output 2
Series
Melcher S (100W)
Voltage - Output 3
Approvals
CE, cULus, EN
Voltage - Output 4
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Efficiency
86%
Voltage - Input (Max)
385V
Part Status
Active
Voltage - Input (Min)
67V
Applications
ITE (Commercial), Railway
Current - Output (Max)
16A