NC12KC0560JBA
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Manufacturer No:
NC12KC0560JBA
Manufacture:
AVX Corporation
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
NC12KC0560JBA
Description:
THERMISTOR NTC 56OHM 3470K 0805
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0805 (2012 Metric)
B Value Tolerance
±5%
B0/50
Length - Lead Wire
B25/50
Resistance Tolerance
±5%
B25/75
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
3470K
Resistance in Ohms @ 25°C
56
Series
NC12
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power - Max
120mW