DS850DC-3
DC DC Converters
Manufacturer No:
DS850DC-3
Manufacture:
Artesyn Embedded Technologies
Datasheet:
DS850DC-3
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 850W
In Stock
14 pcs On sales
Product Parameter
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
12V
Type
Front End
Voltage - Output 2
Series
DS850DC-3 (850W)
Voltage - Output 3
Approvals
Voltage - Output 4
Packaging
Tray
Operating Temperature
-5°C ~ 50°C
Efficiency
80%
Voltage - Input (Max)
-72V
Part Status
Active
Voltage - Input (Min)
-39V
Applications
ITE (Commercial)
Current - Output (Max)
70A
Mounting Type
Rack Mount
Power (Watts)
850W
Size / Dimension
11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)
Company Profile
DS850DC-3 Relevant information
DS850-3
DS850-3
AC/DC CONVERTER 12V 850W