2649LH/2C21900L12V
Rocker Switches
Manufacturer No:
2649LH/2C21900L12V
Manufacture:
APEM Inc.
Datasheet:
2649LH/2C21900L12V
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
Voltage Rating - DC
24V
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Orange
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
10A (AC), 8A (DC)
Actuator Type
Flat - Illuminated
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Electrical Life
10,000 Cycles
Illumination Type, Color
Incandescent, Orange
Mechanical Life
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Switch Function
On-Off-On
Actuator Marking
No Marking
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
2600
Ingress Protection
Circuit
DPDT
Voltage Rating - AC
125V