2641LH/2A21321L110V3
Rocker Switches
Manufacturer No:
2641LH/2A21321L110V3
Manufacture:
APEM Inc.
Datasheet:
2641LH/2A21321L110V3
Description:
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Electrical Life
10,000 Cycles
Illumination Type, Color
Fluorescent, Green
Mechanical Life
Illumination Voltage (Nominal)
110 VAC
Switch Function
On-Off
Actuator Marking
O -
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
2600
Ingress Protection
Circuit
DPST
Voltage Rating - AC
125V
Features
Voltage Rating - DC
12V
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Green
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
16A (AC), 15A (DC)
Actuator Type
Flat - Illuminated
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Company Profile
2641LH/2A21321L110V3 Relevant information
SCALE DIAL 0.125" SHAFT 15 TURN