ADSP-BF533SBBC500
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Manufacturer No:
ADSP-BF533SBBC500
Package:
160-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
ADSP-BF533SBBC500
Description:
IC DSP CTLR 16B 500MHZ 160CSBGA
Clock Rate
500MHz
On-Chip RAM
148kB
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - I/O
3.30V
Package / Case
160-LFBGA, CSPBGA
Voltage - Core
1.20V
Base Part Number
ADSP-BF533
Type
Fixed Point
Non-Volatile Memory
ROM (1 kB)
Series
Blackfin®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)