ADG1606BRUZ-REEL7
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Manufacturer No:
ADG1606BRUZ-REEL7
Manufacture:
Analog Devices, Inc.
Package:
28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
ADG1606BRUZ-REEL7
Description:
IC MULTIPLEXER 1X16 28TSSOP
In Stock
2517 pcs On sales
Product Parameter
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
28-TSSOP
Series
On-State Resistance (Max)
5Ohm
Crosstalk
-62dB @ 1MHz
Voltage - Supply, Dual (V±)
±3.3V ~ 8V
Packaging
Digi-Reel®
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
128ns, 109ns
Part Status
Active
Voltage - Supply, Single (V+)
3.3V ~ 16V
-3db Bandwidth
22MHz
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
150pA
Package / Case
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
16:1
Switch Circuit
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
200mOhm
Base Part Number
ADG1606
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
18pF, 240pF