ADG1206YRUZ-REEL7
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Manufacturer No:
ADG1206YRUZ-REEL7
Manufacture:
Analog Devices, Inc.
Package:
28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
ADG1206YRUZ-REEL7
Description:
IC MULTIPLEXER 16X1 28TSSOP
Series
On-State Resistance (Max)
200Ohm
Crosstalk
-85dB @ 1MHz
Voltage - Supply, Dual (V±)
±5V ~ 16.5V
Packaging
Digi-Reel®
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
95ns, 100ns
Part Status
Active
Voltage - Supply, Single (V+)
5V ~ 16.5V
-3db Bandwidth
280MHz
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
200pA
Package / Case
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
16:1
Switch Circuit
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
3.5Ohm
Base Part Number
ADG1206
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
2pF, 12pF
Charge Injection
0.5pC
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)