DC95F202Z
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Manufacturer No:
DC95F202Z
Manufacture:
Amphenol Advanced Sensors
Package:
Bead
Datasheet:
DC95F202Z
Description:
THERMISTOR NTC 2KOHM 3969K BEAD
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
B25/85
3969K
Resistance in Ohms @ 25°C
2k
Series
DC95
B25/100
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Power - Max
75mW
Mounting Type
Free Hanging
Package / Case
Bead
B Value Tolerance
B0/50
Length - Lead Wire
1.50" (38.00mm)
Resistance Tolerance
±0.2°C
Operating Temperature
-80°C ~ 150°C