600S510FT250XT
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
600S510FT250XT
Manufacture:
American Technical Ceramics
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
600S510FT250XT
Description:
CAP CER 51PF 250V C0G/NP0 0603
In Stock
1770 pcs On sales
Product Parameter
Lead Style
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Capacitance
51pF
Part Status
Active
Applications
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Series
ATC 600S
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)
Ratings
Voltage - Rated
250V
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Packaging
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
Tolerance
±1%
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C