AISC-0603HP-8N2J-T
Fixed Inductors
Manufacturer No:
AISC-0603HP-8N2J-T
Manufacture:
Abracon LLC.
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AISC-0603HP-8N2J-T
Description:
FIXED IND 8.2NH 1.4A 54 MOHM SMD
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Inductance
8.2nH
Frequency - Self Resonant
4.3GHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Ceramic
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Series
AISC-0603HP
DC Resistance (DCR)
54mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
35 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
1.4A