AISC-0603-R051G-T
Fixed Inductors
Manufacturer No:
AISC-0603-R051G-T
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AISC-0603-R051G-T
Description:
FIXED IND 51NH 390MA 300 MOHM
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Inductance Frequency - Test
200MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Size / Dimension
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Series
AISC-0603
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Q @ Freq
35 @ 200MHz
Current Rating (Amps)
390mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
Inductance
51nH
Frequency - Self Resonant
2.4GHz