AISC-0402HP-5N6J-T
Fixed Inductors
Manufacturer No:
AISC-0402HP-5N6J-T
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AISC-0402HP-5N6J-T
Description:
FIXED IND 5.6NH 1.5A 55 MOHM SMD
Product Parameter
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Material - Core
Ceramic
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Series
AISC-0402HP
DC Resistance (DCR)
55mOhm Max
Q @ Freq
23 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
1.5A
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Inductance
5.6nH
Frequency - Self Resonant
6.5GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz