AISC-0402HP-56NJ-T
Fixed Inductors
Manufacturer No:
AISC-0402HP-56NJ-T
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AISC-0402HP-56NJ-T
Description:
FIXED IND 56NH 330MA 850 MOHM
Q @ Freq
22 @ 200MHz
Current Rating (Amps)
330mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Inductance
56nH
Frequency - Self Resonant
2.07GHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
200MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Series
AISC-0402HP
DC Resistance (DCR)
850mOhm Max